کارت اعتباری باعث پس‌انداز پول می‌شود.در اغلب موارد، ممکن است، افراد تنها برای خرید یک یا دو کالا به سوپرمارکت یا یک فروشگاه بزرگ مراجعه کنند. اما ناگهان با یک سبد خرید پر از کالا و پرداخت هزینه‌های بیشتر در پشت صندوق فروشگاه مواجه شوند که براساس تصمیم اولیه‌ی آن‌ها پیش نرفته است. در واقع گاهی اوقات فرآیند خرید آن‌قدر لذت‌بخش است که به سختی می‌توان آن را رد کرد و به‌ همین دلیل داشتن یک کارت اعتباری خرید که مدیریت خرج افراد را انجام دهد، می‌تواند بهترین گزینه باشد.

در ادامه‌ به تعریف کارت اعتباری (Credit Card) و دلایلی که سبب می‌شوند استفاده از کارت‌های اعتباری به این شدت مورد علاقه‌ی افراد قرار گیرد، خواهیم پرداخت.

کارت اعتباری چیست؟

کارت اعتباری، نوعی تسهیلات اعتباری است که توسط یک بانک‌ یا یک شرکت خدمات مالی صادر می‌شود و به مشتریان اجازه می‌دهد تا در محدوده‌ی اعتباری که به آن‌ها اختصاص داده شده است، معاملات خرید کالا و خدمات خود را بدون پرداخت هرگونه وجه نقدی انجام دهند. هر یک از انواع کارت‌های اعتباری دارای کارمزد سالیانه هستند و در پایان هر سال روی مبلغ اعتبار کارت شخص اعمال می‌شوند. میزان اعتبار این کارت‌ها براساس عواملی مانند درآمد تعیین می‌شود و هر کدام دارای محدودیت اعتباری هستند.

بهترین بخش در مورد یک کارت اعتباری این است که به هیچ حساب بانکی مرتبط نیست. بنابراین، هر زمان که از کارت اعتباری خود استفاده کنید، هزینه‌ی کالا یا خدمت مورد نظرتان از میزان اعتبارِ کارت شما کسر می‌شود. همچنین شما می‌توانید از کارت‌های اعتباری برای پرداخت هزینه‌های غذا، لباس، هزینه‌های درمان و پزشکی، هزینه‌های سفر، هزینه‌های جراحی و سایر محصولات سبک زندگی نیز استفاده کنید.

دلایل میزان رغبت افراد به استفاده از کارت‌های اعتباری چیست؟

در ابتدا باید روی این موضوع تاکید کنیم که با توجه به میزان تورم کشورها و سبک زندگی افراد برای داشتن آسایش بیشتر و همچنین وجود یک پشتوانه‌ی مالی امن که اشخاص بتوانند در شرایط بحرانی به آن دسترسی پیدا کنند و همزمان نیاز خود به دریافت کالا یا خدمات را مرتفع سازند، بهترین گزینه در شرایط کنونی استفاده از کارت‌های اعتباری با کارمزدهای پایین است. در واقع استفاده از این کارت‌ها، فوایدی دارند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

  • صرفه‌جویی در مخارج، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری
  • استفاده از مراکز تخفیفی و هزینه‌‌کرد کمتر
  • استفاده از خدمات باشگاه مشتریان (شرکت در قرعه‌کشی و دریافت جوایز)
  • پرداخت به‌موقع و امتیاز پاداش

صرفه‌جویی در مخارج، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

در کشورهایی که نرخ تورم به‌صورت لحظه‌ای تغییر کرده و ارزش پولی کشور هر لحظه در حال افت‌کردن است، خرید اقساطی یکی از بهترین گزینه‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه‌های دخل‌وخرج افراد و فراهم شدن شرایط پس‌انداز برای آن‌ها است. در واقع به‌واسطه‌ی اقساط بلندمدت کالا و خدمات دریافتی از طریق کارت‌های اعتباری و افزایش قیمت کالاها در طول سال، این نوع خرید و صرفه‌جویی در شرایط تورمی به شدت مثمرثمر خواهد بود. همچنین با این روش و میزان پس‌اندازی که شخص انجام داده است (هرچند ناچیز)، امکان سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف نیز برای او فراهم می‌شود. پس می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که کارت‌های اعتباری 3 شرط لازم را به‌صورت به‌هم پیوسته محقق خواهند کرد. در ادامه برای درک بهتر این موضوع از یک مثال استفاه کرده‌ایم.

مثال: برای کاهش مخارج در ابتدا باید با استفاده از کارت اعتباری خود به‌صورت پله‌ای هزینه کنیم یا با تعیین یک مبلغِ مشخص، خود را برای رسیدن به شرط لازم برای ایجاد پس‌انداز نزدیک‌تر کنیم.

استفاده از مراکز تخفیفی و هزینه‌‌کرد کمتر

کارت‌های اعتباری به افراد تخفیف می‌دهند.

بسیاری از شرکت‌های صادرکننده‌ی کارت‌های اعتباری دارای یک باشگاه مشتریان مخصوص به خود هستند که از طریق این باشگاه تخفیفات منظم خود را به دارندگان کارت ارائه می‌دهند.

در واقع شما می‌توانید با کمی برنامه‌ریزی در یک زمان مشخص، با استفاده از مراکز تخفیف، در هزینه‌های غذا، بلیط سینما، گل و موارد دیگر صرفه‌جویی لازم را انجام دهید.

همچنین به‌طور معمول فهرست این مراکز تخفیفی از طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن شرکت کارت اعتباری مورد نظر قابل مشاهده است.

استفاده از خدمات باشگاه مشتریان (شرکت در قرعه‌کشی و دریافت جوایز)

خرید استراتژیک و حساب‌شده با کارت‌های اعتباری این امکان را برای شما به وجود می‌آورد که با افزایش امتیازات خود، بتوانید در قرعه‌کشی‌ یا استفاده از جوایزی که در باشگاه مشتریان کارت اعتباری شما لحاظ شده است، شرکت کرده و شانس خود را امتحان کنید. فقط به یاد داشته باشید که برای داشتن یه خرید استراتژیک، تا میزانی هزینه کنید که هرماه بتوانید اقساط آن را پرداخت کنید. در واقع شما به‌مرور می‌آموزید که چگونه استفاده‌ی صحیح و دقیق از کارت اعتباری می‌تواند به شما کمک کند، به‌جای از دست دادن پول، کسب درآمد کنید.

پرداخت به‌موقع و امتیاز پاداش

داشتن رتبه‌ی اعتباری در کارت‌های اعتباری خوب، همیشه با مزایایی همراه است. مثلا با توجه به شروطی که شرکت ارائه‌دهنده‌ی کارت اعتباریتان مشخص کرده، شما ممکن است تنها با برنامه‌ریزی صحیح و پرداخت به‌موقع اقساط خود، از این امتیاز بهره‌مند شوید. همچنین برای اطلاع پیدا کردن از زمان مقرر اقساط، در صورتی‌که کارت اعتباری مطلوبی را انتخاب کرده باشید، با یادآوری پرداخت اقساط از طریق شرکت مربوطه، مشکل شما نیز برطرف خواهد شد و به‌راحتی می‌توانید به رتبه‌ی مورد نظر خود دست پیدا کنید.

سخن پایانی

کارت‌های اعتباری جایگزین پول‌های نقد

با وجود رشد جوامع و نیاز مبرم به استفاده از تکنولوژی، بازار کارت‌های اعتباری نیز در حال گسترش است. همچنین باتوجه به مواردی که بالاتر از مزایای این نوع کارت‌ها مطرح شد، شاید بتوان آینده‌ی متفاوتی را برای کارت‌های اعتباری متصور شد. آینده‌ای که زندگی همه‌ی افراد را به‌زودی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

«فکر کنید دیگر نیازی به استفاده از وجه‌نقد نخواهد بود و کل فرآیند دخل‌وخرج شما تنها با یک کارت میسر می‌شود!»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *